EN
MENU

Co wypada, a co się nie godzi podczas ceremonii ślubnej?

co-wypada-a-co-sie-nie-godzi-podczas-ceremonii-slubnej

Ślubne przygotowania to bardzo wymagający czas dla Par Młodych. Zadajecie sobie mnóstwo pytań i wiele kwestii budzi Wasze wątpliwości. Chcecie tego dnia czuć się spokojnie, ale ważne jest aby Wasi goście czuli się równie komfortowo. Jak to zrobić? Dobrze się przygotować, przewidzieć różne sytuacje i wiedzieć jak się w nich taktownie zachować. Oto kilka rad.

1. Droga do ślubu- czyli jak i czym jechać na własny ślub?

Niektóre Pary Młode mają zakusy do tego, aby samemu kierować swój własny samochód. O ile Wasz samochód specjalnie przygotowany na uroczystość nie stanowi problemu, o tyle Pan Młody w tak ważnym dniu w roli kierowcy nie jest dobrze widziany. Poza tym, pamiętajcie o jednej bardzo ważnej kwestii, im mniej stresu w dniu ślubu rzeczami od Was niezależnymi tym lepiej dla Was. Prowadzenie auta pod wpływem silnych emocji nie jest też bezpieczne. Czas podczas przejazdu na ślub a potem na przyjęcie są jedynymi momentami w dniu uroczystości kiedy jesteście sami, dlatego proponuje, aby świadkowie jechali osobno.

Zgodnie z zasadą savoir- vivre osoba prowadząca auto powinna otworzyć drzwi najpierw Panu Młodemu, ewentualnie wychodzi sam, a następnie otwiera drzwi i pomaga partnerce wysiąść jednocześnie trzymając jej dłoń.

 

fot. Katarzyna Długosz

 2. Moment tuż przed uroczystością- witać gości, czy wystarczy skinienie głowy?

Kiedy pojawicie się np. w wejściu kościoła każdy z gości przechodzi obok Was. Bardzo miłym gestem będzie serdeczny uśmiech i np. „Dzień Dobry, Bardzo dziękujemy za Waszą obecność”. Odradzam osobistego witania się z każdym z gości, jeszcze przyjdzie czas na uściski. A co zrobić kiedy goście stoją przed miejscem uroczystości? Moje doświadczenie pokazuje, że dzieje się tak bardzo często kiedy Para Młoda zaraz po wyjściu z auta nie kieruje się od razu do miejsca ceremonii, wówczas goście stoją wokół zakochanych. Kiedy uroczystości koordynuje wedding planner, to on słowami: „Zapraszamy do zajmowania miejsc/ zapraszamy do środka” zmobilizuje przybyłych. W innym przypadku warto wspomnieć rodzicom, rodzeństwu, świadkom, aby zachęcali do zajmowania miejsc.

fot. Maciek Dworzański

3.Jak stworzyć orszak tak aby nikt nie poczuł się urażony?

Nic prostszego, należy kierować się chęcią zadowolenia samych siebie oraz otoczeniem się najbliższych Wam osób. Konfiguracja może być bardzo różna i zależy od Waszej inwencji. Nie jest prawdą, że oszak to moda, która przywędrowała do nas z Zachodu. Sięgając do naszych rodzimych najdawniejszych tradycji, już wtedy spotykamy się z orszakami, w których biorą udział zarówno panny i kawalerowie, jak i osoby zamężne. Efektowny orszak, który nada klimatu uroczystości to dobrze zaplanowany podział ról. Proponuje na 2 , 3 dni przed ślubem spotkać się ze wszystkimi na miejscu ceremonii i przećwiczyć, kolejność, gesty i zajmowanie miejsc. Efekt wow murowany!

fot. Maciek Dworzański

4. Czasy nowych technologii.

Ddokładniej rzecz ujmując, chyba już nikogo nie dziwi telefon w ręku i nagminne robienie zdjęć czy selfie. Takie zachowanie nie dziwi nawet podczas ceremonii ślubnych. Ale warto zadać sobie pytanie czy chcecie aby Wasi goście podczas tego ważnego momentu robili zdjęcia, czy jednak w pełni z Wami w nim uczestniczyli? Taką informacje warto umieścić już w zaproszeniu. Jak to zrobić elegancko i z taktem?

Przykład tekstu do zaproszenia:

„Bardzo prosimy o nie robienie zdjęć podczas ceremonii ślubnej, bądźcie z nami w tym ważnym dla nas momencie. Obdarujemy Was fotorelacją wykonaną przez naszego fotografa. Dziękujemy.”

                                              fot. Thomas Stewart/ fot. Anna Delor

5. Jak nie pomylić słów przysięgi?

Warto jej nauczyć się, wręcz na pamięć. Większość Par tuż przed ślubem nawiedza koszmar pod tytułem : „pomyliłam/em przysięgę” Zdarza się nawet najlepszym, nie mniej jednak warto się przygotować, aby w dniu ślubu chociaż częściowo wyeliminować stres.

 fot. Przemek Białek

6. Czy zapraszać gości na samą ceremonię?

Ślub oraz przyjęcie odbywa się w jednym miejscu, czy zapraszać część gości na sam ślub? Proponuje zapraszać tylko te osoby, które również planujecie zaprosić na wesele. Dzięki temu unikniecie wielu krępujących sytuacji i momentu kiedy to część osób zostaje a część powinna opuścić miejsce ceremonii. Jest to bardzo niezręczna sytuacja zarówno dla nowożeńców, jak i samych gości. Unikajcie jej.

 fot. Maciek Dworzański

7. Jak podczas życzeń elegancko przedstawić nowe osoby?

Jak przedstawić osobę, którą Wasz partner partnerka wcześniej nie poznali, a widzą pierwszy raz na swoim ślubie. Tradycyjnie pierwszeństwo mają osoby uprzywilejowane, czyli wysoko postawieni w hierarchii, a także starsi oraz kobiety. Np. „Tomaszu to mój przełożony Pan Piotr Kamiński”.

 fot. Maciek Dworzański

 

Udanych przygotowań!

 

Autorka tekstu: Kamila Romanow

 

Opublikowano: 2016-04-19