EN
MENU

Ślub z hiszpańskim temperamentem

slub-z-hiszpanskim-temperamentem

Tak, jak daleko leży Hiszpania od Polski, tak jak różne mamy kultury i temperamenty, tak inne są śluby hiszpańskie od polskich. Wspólnym mianownikiem w tych, jakże różnych tradycjach ślubnych, jest kochająca się para młoda. Byłam, widziałam i chcę podzielić się z Wami tymi hiszpańskimi emocjami i kilkoma pomysłami, które przywiozłam.
Być może zastanawiacie się jak połączyć obyczaje hiszpańskie z polskimi i czy warto podejmować taką próbę? Jeśli decydujecie się na uroczystość w kraju corridy, to warto pokazać tamtejszą tradycje w całej krasie? Co wziąć od gorących Hiszpanów i co od Polaków, którzy zwykli przyjęcia weselne organizować z dużym rozmachem? Zanim podejmiecie się organizacji uroczystości w kraju flamenco zastanówcie się, czy tak duża odmienność tradycji, bo wierzcie mi, że jest zupełnie inaczej niż w naszym kraju, spotka się z aplauzem Waszych gości.

fot. Wedding Heaven

Jeśli jednak urzeka Was kultura, egzotyka, hiszpańska gorąca emocja, nieziemskie widoki i niezawodna hiszpańska pogoda, to warto ten jeden z najważniejszych dni w życiu przeżyć w miejscu, o którym marzycie. Pamiętajcie jednak o tym, by przygotować gości na to, że Wasz ślub i przyjęcie będzie inne niż te, w których do tej pory uczestniczyli. Opowiedzcie im, że to co jest standardem w polskich ślubno-weselnych realiach, jest skrajnie różne od tych hiszpańskich. Dlaczego? Czytajcie dalej…

 

Zaproszenia i przelewy…
Zacznijmy od początku, czyli od zaproszeń. Ślubny savoir vivre mówi o tym, by zaproszenia były wręczone na dwa miesiące przed ślubem i według mnie jest to absolutne minimum, takie by goście spokojnie mogli zaplanować wyjazd , który z pewnością nie potrwa jeden dzień, a Wam ułatwi kwestie organizacyjne.
Już w zaproszeniach Para Młoda komunikuje, że chciałaby otrzymać od gości weselnych prezent w postaci gotówki a konkretnie przelewu i w tym celu podaje nr konta. Jest to praktyka powszechna i bardzo komfortowa zarówno dla Pary Młodej jak i gości, aczkolwiek w naszej kulturze może to budzić spore kontrowersje. Ewentualne prezenty należy narzeczonym przekazać w wieczór przed ślubem, kiedy to odbywa się tradycyjna uroczysta kolacja dla rodzin.

 

Śluby o wczesnej godzinie i wachlarze…

Dniem wybieranym na uroczystości ślubne jest, podobnie jak u nas, sobota, ale pomimo tropikalnych upałów hiszpańskie śluby odbywają się o godzinie 13. Goście w kościele zbierają się już ok. 30 minut przed ceremonią i są witani przez światków, którzy wręczają im drobne upominki np. wachlarze.

fot. Wedding Heaven

Kwiaty we włosach, a suknie wieczorowe i koktajlowe…

Zatrzymajmy się na chwile przy strojach. Jeśli chodzi o strój Panny Młodej to królują długie, białe suknie z jeszcze dłuższym trenem i welonem. Ale jest coś co tradycyjnie pojawia się we włosach, a mianowicie kompozycja kwiatowa, biało różowa. Natomiast wśród gości widać ewidentny podział w strojach  –  stosownie do wieku. Szczególnie wśród kobiet: matek nowożeńców, ciotek i babć, które w większości ubierają długie wieczorowe suknie. Pozostałe panie wybierają koktajlowe sukienki.

Wspólnym atrybutem są ozdoby do włosów, które są must-have ślubów hiszpańskich. Nigdzie indziej nie widziałam tak fenomenalnych i fantazyjnych kapeluszy, świecących spinek czy toczków.

Strój Pana Młodego to zazwyczaj klasyczny smoking. A u panów? Co któremu pasuje: muchy, krawaty oraz ich brak , bo nie jest faux pas garnitur w stylu casual.

Z mamą i tatą pod rękę…

Ceremonię rozpoczyna Pan Młody, który zostaje prowadzony do ołtarza przez swoją mamę i to ona zajmuje miejsce zaraz za nim. Natomiast chwilę po nich na ceremonię wchodzi Panna Młoda ze swoim tatą, który zasiada za bohaterką dnia.

Sama ceremonia nie różni się znaczącą od naszej polskiej. Choć są symboliczne różnice, jak ta, że po złożeniu przysięgi małżeńskiej i założeniu obrączek, Para Młoda otrzymuje od kapłana (kościół katolicki) garść monet, które przesypuje z rąk do rąk. To symbol powodzenia materialnego w ich wspólnym życiu.

Koktajl i kolacja z toastami…

Po wyjściu z kościoła nowo poślubionych małżonków witają okrzyki radości i wszyscy goście z zaślubin udają się na przyjęcie, które rozpoczyna się około godziny 14:30. To najczęściej koktajl w ogrodzie, podczas którego serwowane są napoje alkoholowe oraz drobne przekąski. Uroczysty obiad podawany jest gościom już podczas przyjęcia zasiadanego i to wtedy wznosi się tradycyjnie toasty.

Pewnie nie dziwi nikogo fakt, że menu weselne obfituje w owoce morza i ryby, a jeśli chodzi o alkohole to prym wiodą wina. Na hiszpańskim przyjęciu weselnym nie zabraknie też atrakcyjnie podanego tortu. Natomiast po daniu głównym nie spodziewajcie się kolejnych posiłków. Stoły zostają uprzątnięte, a alkohol serwowany będzie przez barmana.

Typowo hiszpańska zabawa taneczna podczas przyjęcia weselnego nie trwa długo i zanim Para Młoda otworzy parkiet mija kilka dobrych godzin, a ostatni goście wychodzą najpóźniej przed godziną 1 w nocy.

Czy warto organizować ślub w Hiszpanii w tamtejszej tradycji? Choć wymaga to sporego zaangażowania i wiele wysiłku organizacyjnego, to warto. Hiszpański anturaż jest idealny do tego by wyrazić płomienne uczucie każdej zakochanej pary młodej. Polecam…

Opublikowano: 2015-08-12