EN
MENU

Ślubne Zaproszenia

slubne-zaproszenia

Wiadomość o ślubie  wśrod rodziny i znajomych rozchodzi się bardzo szybko, ale w dobrym tonie jest wręczać zapraszenia gościom osobiście. Podzielę, się z Wami kilkoma praktycznymi radami, które nieco odbiegają od tradycji, choć w niczym jej nie ujmują, jednak ułatwiają znacznie przygotowania do ślubu i wesela narzeczonym.

1. Save the Date- do niedawna to właśnie zaproszenia ślubne były pierwszym elementem, który informował gości o ślubie i weselu. Idąc z duchem czasu zanim wręczymy gościom zaproszenie wcześniej tuż po zaręczynach i ustaleniu daty wysyłamy gościom Save the Date, które powinno być wysłane w formie papierowej lub elektronicznej. Pamiętajcie o tym, aby stylistyka i kolorystyka już na tym etapie nawiązywały do całej oprawy przyjęcia, bo sygnalizujecie gościom w jakiej konwencji będzie odbywać się uroczystość.

 źródło:www.modwedding.com

2. Kto zaprasza?- zgodnie z savoir- vivre zapraszającymi na ślub i wesele są rodzice Państwa Młodych i narzeczeni. Aktualnie odchodzi się od tego zwyczaju. Dlaczego? Przesunął się wiek, kiedy decydujemy się na zawarcie związku małżeńskiego. Takie decyzje młodzi ludzie podejmują już coraz częsciej w momencie kiedy są niezależni finansowo dlatego też pokrywają koszty uroczystości, stając się jednoczesnie głównymi gospodarzami imprezy. Niczym nie ujmuje to roli rodzicom podczas samej uroczystości.

 fot. Maciek Dworzański

 3. Treść zaproszenia- jako pierwsze powinny pojawić się imiona i nazwiska zapraszających, czyli Pary Młodej, miejsce, data oraz godzina ceremonii ślubnej. Następnie zwyczajowo umieszcza się zaproszenie na wesele oraz informacje gdzie się ono odbywa. Jeśli planujecie poprawiny czy też kolację zapoznawczą dla gości nie zapominajcie o tym napisać w zaproszeniu to dużo ułatwi Wam podczas planowania tych uroczystości. Narzeczeni decydują się również na umieszczenie informacji o prezentach. Koniecznie pamiętajcie  o RSVP- czyli potwierdzenia przybycia gości i to dotyczy zarówno wesela, kolacji zapoznawczej oraz poprawin. Nie zapomnijcie o dacie do kiedy goście potwierdzają przybycie oraz numer telefonu lub adres mailowy, na który taką informacje wysyłają. Co raz częściej pojawia się również informacje o stroju gości lub kolorystyce, która powinna w nim dominować. Jeśli goście przyjeżdżają na ślub i przyjęcie weselne z różnych stron kraju lub świata pomocna będzie mapka dojazdowa.

źródło: www.stylmeprette.com

 4. Konwencja ślubna- zaproszenia czy Save the Date to pierwszy moment kiedy komunikujemy naszym gościom w jakim stylu będzie odbywać się cała uroczystość. Warto już na etapie tworzenia zaproszeń pomyśleć o kolorze, motywie przewodnim i umieścić go na zaproszeniu oraz Save The date. Nie zapominajcie, że ten wybór powinien determinować wszystkie kolejne, które będą tworzyły całość podczas Waszej uroczystości. Mam tutaj na mysli pozostałą papeterie, kwiaty, szkło, zastawę, bukiet Panny Młodej czy oświetlenie.

 źródło: www.fabmood.com

5. Wręczanie zaproszeń- zgodnie z etykietą ślubną dajemy na 6-8 tygodni. Zapewne wielu z Was to zdziwi, bo jest to kompletnie nie praktyczne i burzące harmonogram przygotowań. Co więcej rzadko, która para tak późno rozsyła zaproszenia. Dalczego? W związku z tym, że Save the Date nie jest jeszcze standardem, a większośc slubów jednak odbywa się w okresie urlopowym warto gościom wręczyć zaproszenie na 3 miesiące przed ślubem. Wówczas mogą sobie  spokojnie zaplanować obecność na Waszej uroczystości. Nie zapominajcie jeszcze o bardzo ważnej kwestii, a mianowicie o Waszym czasie, jaki musicie poświęcić na zapraszanie gości. Jeśli ilośc gości waha się w okolicy 100 osób i większości chcecie osobiście powiedziecie o uroczystości, planujcie że zapraszanie zajmie Wam ok. 1,5 miesiąca.

6. RSVP- wspomniałam już wcześniej, że goście powinni potwierdzać przybycie mailowo lub telefonicznie. Ustalcie aby to była data ok. miesiąca przed ślubem. Z doświadczenia jednak wiem, że jeśli na 2 tygodnie przed uroczystością zamkniecie ostatecznie listę gości będzie to sukces. Polecam przejąć obowiązek na siebie i dzwońcie do gości dopytując o ich przybycie. Im wcześniej tę kwestie ustalicie tym lepiej dla Was.

Powodzenia!

 

Autorka testu: Kamila Romanow

Opublikowano: 2016-01-28